Aquest dissabte 15 de setembre va arribar el moment de la verema manual de la nostra Garnatxa negra. Una varietat de raïm de mitjana-primera maduració que destaca per la seva gran capacitat de resistència a temperatures extremes i d'adaptació a sòls pobres.

Una varietat molt versàtil que confereix bon cos i aromes primaris com els fruits silvestres, les nous torrades i les cireres negres, característiques que seran les protagonistes dels nostres futurs vins i caves.

Aquest any s'ha verificat una climatologia més atlàntica que mediterrània, amb els conseqüents problemes relacionats a aquesta situació. El míldiu, la malaltia més temuda pels viticultors que es dediquen a treballar les vinyes propers al mar, ha estat el problema més viscut i sentit a la DO Penedès. Pel que fa al nostre Celler Mont Marçal, hem hagut de rebutjar una part de la producció per seguir garantint el mateix nivell de qualitat i d'alts estàndards als nostres consumidors, prioritat indiscutible de la nostra empresa.

Les pluges de febrer i, sobretot de març, van marcar el microclima del Penedès. Les temperatures primaverals es van revelar més baixes del que és habitual i això es va convertir en un avantatge, alentint així la difusió de la malaltia. Però el míldiu avançava silenciosament sense mostrar les seves típiques senyals i, quan va tenir ocasió, va atacar amb severitat.

Actuant amb rapidesa, el nostre equip va poder extingir la plaga duent a terme una correcta planificació dels tractaments fitosanitaris i uns intensos treballs de maneig de vegetació.

El moment de la verema de la Garnatxa es decideix sobre la base de la maduració fenòlica, de manera que es va optar per aquestes dates i per una nit fresca i interminable en la que el nostre equip de tècnics va treballar frenèticament. Aquesta imatge de laboriositat se'ns quedarà gravada al cap, semblava que hi hagués una multitut de formigues esforçant-se ininterrompudament en grup perquè tot sortís el millor possible. Aquest és el moment en el qual ens juguem la feina d'un any i només en equip i amb una adequada planificació de les tasques, podem aconseguir els òptims resultats esperats.

El proper cap de setmana, al voltant del 22 de setembre, es planifica començar la recollida de la Parellada, de maduració més tardana. Una varietat de raïm de mida molt gran, amb espatlles molt marcades, baies homogènies i els aromes primaris de les quals són les notes de fruita blanca, destacant el cítric, i tocs florals. Com és habitual, la recollida s'efectuarà de forma manual i de nit, d'aquesta manera, gràcies a les baixes temperatures, la fermentació no comença sense el nostre control.