Tot comença el 10 d'octubre a Nova York amb la missió d'APVSA per entrar al mercat nord-americà, sols, però acompanyats dels nostres més característics i representatius caves, que semblen personificar-se i fer-nos companyia en els moments de llargs i esgotadors desplaçaments. Potser, sembla que els nostres caves tinguin una ànima pròpia i que amb el soroll provocat per les ampolles en moviment, vulguin comunicar-nos el seu entusiasme en començar la nostra aventura.

Nova York, una ciutat que ens enganxa rotundament cada vegada que creuem els seus carrers transitats, entre la bellesa de la cúspide de l'Empire State, l'imponent Flatiron Building, el laberíntic Rockefeller Center, la magnificència de l'Estàtua de la Llibertat, la interminable avinguda Broadway i el romàntic pont de Brooklyn, que va ser creuat per primera vegada pel president Chester Arthur, el governador Grover Cleveland i Emilie Roebling, esposa del fill de l'enginyer en cap del projecte. Va ser precisament gràcies a Emilie Roebling que es van finalitzar els treballs, fent front al masclisme imperant en l'època.

Aquí, en aquest entorn frenètic, cosmopolita i filantrop, el nostre equip va tenir l'ocasió de conèixer a molts distribuïdors ... Els resultats? Molt bona acceptació per part de bastants distribuïdors, alguns quedant atònits per l'elegant i refinada sumptuositat i integració de les bombolles, altres més escèptics i amb dificultat per entendre com proposar el cava com a producte en la seva elaboració, complexitat i origen.

La segona parada va ser a la ciutat de Chicago, llar del vent, de la música blues, jazz i de gratacels. Mark Twain va escriure: "És impossible per a un visitant ocasional tractar de mantenir-se al dia amb Chicago. Ella creix i es desenvolupa més ràpid que les profecies relatives a ella". Més d'un segle després, les seves paraules encara sonen molt reals.

Entre distribuïdors, influencers i blocaires ens vam sentir molt a gust i ben acceptats, veient encara més possibilitats d'entrada.

Després ens va tocar Miami, la bonica ciutat del relax i de la diversió, centre financer i cultural internacional.

Com que és un centre de vincles culturals i lingüístics entre Amèrica del Nord, Amèrica del Sud i el Carib, també se l'anomena "la capital de les Amèriques". Per Ernest Hemingway i Tennessee Williams va ser un lloc on estar tranquils i relaxats, gràcies al seu clima tropical i les seves platges caribenyes, però també una inspiració. No en va, Hemingway va escriure la seva única novel·la escrita als Estats Units, To Have and Have Not (Tenir i no tenir), en una preciosa caseta d'estil colonial espanyol.

Les dinàmiques d'entrada al mercat aquí han estat una mica més diferents. El nostre equip, molt motivat pels dies càlids i assolellats i la proximitat de la gent que va fer que aquesta ciutat es prengués un tros dels nostres cors, ha visitat molts restaurants i botigues especialitzades, en vista de l'elevat turisme de la ciutat. Armats de paciència i vigor d'ànim, amb la il·lusió i el fervor de qui sempre vol obtenir els millors resultats, ens emportem bones perspectives futures, a part dels records de tots aquells que van dedicar el seu temps a tastar i entendre els nostres productes.

Un viatge simplement inoblidable. El gènere humà ens intriga en la seva totalitat i complexitat. Vam gaudir del fet que la gent ens conegui, però encara més gaudim del privilegi de trobar a aquestes persones que per casualitat es creuen en els nostres camins, parlar amb ells no només dels nostres productes, sinó que també, per inclinació natural, de les nostres experiència, de les nostres vides...